Фотомарафон “Я пойду с конём…”

Найти подход к крепкому, свободолюбивому, но такому благородному и грациозному животному не так уж и легко. Вот и редакция «АП» к началу 2026 года, который по китайскому календарю отмечается как Год лошади, объявила фотомарафон «Я пойду с конём...».  И отклик от читателей мы получили! Да ещё какой! Сегодня мы предлагаем познакомиться со всеми его участниками.

Особенный день


«В мае прошлого года наша семья отметила день рождения старшей дочери особенным образом: конной прогулкой по живописным просторам. 

Подарок превратился в настоящее приключение: свежий воздух, радостный смех и лошади сделали этот день незабываемым и наполнили его тёплыми воспоминаниями». 

Прислала Татьяна Базюк.


Настроение


«Конь разумее цябе без слоў і адчувае твой настрой. Ён, як тваё дру­гое «Я». Хочацца, каб спыніў­ся час, калі вы разам гуляеце па ўзлеску». 

На фото Александра Ганулич. 


Крылаты Буран

Надыходзіць Год каня –і ўсплываюць у памяці малюнкі з дзяцiнства i юнацтва…

Мой бацька амаль усё жыццё даглядаў калгасных коней. Каля яго ўвесь час круцiлася i я, кожную вольную хвіліну пpаводзiла на канюшнi. 

Быў у мяне любiмец па мянушцы Буран – высокі прыгожы жарабец з белай грывай. Я штодня прыбягала да яго то з кавалачкам хлеба, то са схаваным у рукаве бліном (сама не з'ядала, пакiдала свайму пестунку). 

І Буран, варта было адчыніць дзверы стайні, кароткім іржаннем вітаў мяне і цягнуў насустрач вялікую галаву. Я аддавала каню пачастунак, гладзіла яго шаўкавiстую белую грыву i марыла, што аднойчы ён паiмчыць мяне на сваiх крылах у белыя аблокi. Крылаў у каня не відалася, але я была ўпэўнена, што яны ёсць, толькі нябачныя…

Аднойчы радня запрасiла нас у госцi на Ражаство ў суседнюю вёску. Я папрасіла бацьку запрэгчы Бурана. 

У гасцях дарослыя вялi свае размовы, мы, дзецi, бавіліся. Час праляцеў хутка. Сцямнела – узімку дзень на вераб’іны скок. Час ехаць дадому. Уселiся ў санi. Мацi ўхутала мяне ў кажух – мароз ціснуў нежартоўны. Сама паверх паліто накінула старую ватоўку. Бацька ўзяўся за лейцы.
 
Ехаць трэба было хоць i не вельмi далёка, але праз лес. Раптам у гушчары замiльгалi агеньчыкi. 

– Ваўкi! – крыкнуў тата. – Трымайцеся!

 Ён тузануў лейцамі. Ды Буран, здаецца, і сам зразумеў небяспеку: ён ляцеў праз лес. Я была ўпэўнена, што бачыла, як за спінай у яго з’явіліся крылы! «Буран, не падвядзi!» – крычала я. Мой любімец імчаў што меў моцы. 

Але і ваўкі не адставалі! Мама скiнула старую ватоўку і шпурнула назад – драпежнікі кiнулiся на яе i засталіся ззаду.

Неўзабаве паказалiся агеньчыкi ў вокнах хат. Мы заехалi ў свой двор і зачынілі вароты. 

Бацька пагладзiў шаўкавiстую грыву Бурана: 

– Малайчына! Сёння будзеш у маiм хляве начаваць. 

I даў Бурану вялізны абярэмак духмянага мурожнага сена. А я прынесла нашаму выратавальніку акраец хлеба. 

Тады я канчаткова паверыла, што ў майго Бурана ёсць крылы! Толькі выпроствае ён іх у самым крайнім выпадку.

Рэгіна ДРЭМА, в. Ліпкі.


Знакомство

Матвей на прогулке в деревне Наносы.

Прислала Надежда Милейша.


Идеальный дуэт

«На фото моя дочь Кира в КСК «Гиппика». 

Прислала Алеся Бухвалова.


Сеанс иппотерапии

«Душевная вечерняя прогулка по весеннему лесу на усадьбе «Мечта детства». Прекрасный способ отдыха для души, тела и ума».  

Прислала Карина Стапович.


Мечта

В сказочной стране «Мали­вур» исполнилась мечта моей доченьки Арины: она про­катилась верхом на лошадке. 

Прислала Анастасия Козловская.


На прогулке

Елена Соленик.

Прислала Людмила Дублённых.


Алле-гоп!

«Пусть покоряются вершины!» 

На фото Людмила Дублённых.


С юмором!

«Няма лепшай машыны, як сані з кабылай! Перакуліўшы чаркі тры, можна ехаць хоць куды!»

Прислала Валентина Мастяница, д. Александрия.


Жизненно

«Ждала я принца на белом коне, Но принц растворился где-то во мгле».

Прислала Анна Суботкевич, г. Островец.


Прекрасным будет год!

«Символ 2026 года символизирует достижение целей, решительные действия и смелые поступки. На фото Дарья Перко в ГПУ «Березинский биосферный заповедник» на фестивале славянской мифологии «Шлях Цмока». 

Прислала Наталья Перко.


Из семейного альбома

1960-1961 годы. Финский залив. Дедушка Иван во время службы в погранвойсках по совместительству был конюхом, так как родом из деревни и знал, как нужно обращаться с лошадьми. 

Прислала Александра Працуто.


2021 год, «Гиппика» (Ошмянский район). На фото Егор Працуто с дедушкой.

Прислала Александра Працуто.


«Запрягайте, хлопцы, коней!» На фото Егор Працуто в Островце, 2025 год. 

Прислала Александра Працуто.


Мой друг

Лето 2025 года. Юля с любимцем семьи на своём дворе.

Автор фото Алла Прудниченкова.


К новым вершинам

На фото 13-летняя островчанка Мария Басалай с опытом занятий конным спортом.

Прислал Дмитрий Баслай


Эх, прокачусь!


На фото Никита из агрогородка Ворняны. 

Прислал Сергей Бразевич.


Красота

«Моя мама очень любит животных. Она просто прелесть!» 

Прислал Кирилл Роговенко.


В кадре

«Мы с конём вдвоём любим фотографироваться». 

Прислал Денис Юцкевич.


Радости

Кирилл Янкойть. 

Прислала Наталья Янкойть.


Хорошо в деревне летом

Полина Янкойть. 

Прислала Наталья Янкойть.